Bezsenność i problemy ze snem – jakie emocje za to odpowiadają?

Kategoria: Totalna biologia Utworzono: środa, 01 listopad 2023 Piotr Nowak Drukuj E-mail

Totalna Biologia (Recall Healing) to podejście terapeutyczne, które łączy biologię, medycynę i psychologię, badając wpływ emocji na organizm człowieka. Jak zatem tłumaczy przyczyny bezsenności i problemy ze snem?

Totalna Biologia, Recall Healing i psychosomatyka na drodze rozwiązana zagadki z bezsennością

Bezsenność to dość powszechna dolegliwość, która negatywnie wpływa na jakość snu i ogólny stan psychofizyczny człowieka.
W tym artykule omówione zostaną przyczyny bezsenności i problemów z zasypianiem, poddając analizie związek między emocjami, a powstawaniem tej nieco problematycznej nocnej dysfunkcji.

Co jednak jeśli nasz organizm jest zbyt mocno napięty, pobudzony i niespokojny?

Myśląc o zasypianiu, chwila ta kojarzy nam się z regeneracją ciała i uspokojeniem po całym dniu obowiązków.
Jednak Ci, którzy mają problem ze snem wiedzą doskonale, że samo położenie się do łóżka nie powoduje nagłej zmiany samopoczucia i porzucenia myśli generujących codzienny stres.
Czy i jak można zatem przeciwdziałać temu stanowi?

Depresja a powiązanie z bezsennością

Problemy z zasypianiem to często ukryta forma depresji z czego mało osób zdaje sobie sprawę.
Depresja to nie jest jednak tylko pojedyncza jednostka chorobowa jak to się zwykło przyjmować powszechnie w mediach i medycynie akademickiej.

W kontekście Totalnej Biologii do stanów depresyjnych prowadzi m.in. tłumienie gniewu, złości, nienawiści czy urazy do ludzi i do świata. Finalnie denerwujemy się na siebie za bezradność i bezsilność w danej sytuacji.

Dołączają do tego niejednokrotnie różne lęki, fobie, traumy i destruktywne przekonania zbierane przez nas długimi latami, z czego wiele z nich pochodzi jeszcze z okresu dzieciństwa.

To w jaki sposób możemy spróbować sobie pomóc na tym poziomie, zostało opisane w oddzielnym artykule dostępnym pod linkiem (kliknij).

Stres pochodzący z niezakończonych działań w ciągu dnia

Silny stres emocjonalny, który zbieramy przez cały dzień, a niekiedy tygodniami i miesiącami schodzi na poziom ciała. Nadmierna stymulacja emocjonalna może prowadzić do trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu.

Nadmierne napięcia fizyczne i psychiczne mogą być bezpośrednią przyczyną bezsenności.
Dlatego też warto zastanowić nad zmianą trybu życia, co może być zbawiennym rozwiązaniem w tej materii.

Jakkolwiek większa niż przeciętnie podatność na stres i napięcia może także mieć głębsze źródło, do którego należałoby dotrzeć na poziomie wiedzy z Totalnej Biologii.

Praktyka pokazuje, że wiele osób posiada zakotwiczone w sobie przekonania, które nie pozwalają na bycie wyluzowanym i zrelaksowanym, a doraźne metody pomagają tylko w pewnym stopniu.

Dobrym pomysłem może tu być przeanalizowanie swojego życia emocjonalnego w kontekście zależności opisanych przez Totalną Biologię (Recall Healing), mogących rzucić nowe światło na sposób, w jaki reagujemy na stres.

Traumatyczne doświadczenia i niezaspokojone emocje

Przeżycie traumatycznych wydarzeń może wpływać na zdolność do zasypiania. Osoby z doświadczoną traumą często mają trudności z wyłączeniem myśli przed snem.

Do tego dochodzą niewyrażone emocje, takie jak gniew, smutek czy frustracja.
Mogą one zakłócać zaśnięcie i wpływać negatywnie na jego przebieg. Tzw. „nieuwolnione” emocje mogą prowadzić do nieustannego cyklu myśli i utrudniać zasypianie.
Gniew, smutek czy frustracja to też biologiczne objawy depresji, o których wspomniałem na początku tego artykułu.

Nierozwiązane konflikty emocjonalne a bezsenność.

Konflikty emocjonalne w kontekście Totalnej Biologii i Recall Healing odnoszą się do doświadczeń i sytuacji, które są dla nas trudne do zaakceptowania i wywołują skrajnie negatywne emocje. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie udźwignąć tych trudnych dla nas momentów, powstały stres przenosi się z psychiki na poziom fizyczny (biologiczny) tj. ciało.

Po jakimś czasie te tłumione w naszych organizmach emocje, powstałe w wyniku konfliktu emocjonalnego, będą próbowały się wydostać na zewnątrz. Objawami tego są różnego rodzaju dysfunkcje w ciele (choroby), w tym trudności w zasypianiu.

Przekonania i wzorce zachowań

Każdy z nas posiada podświadome wzorce, które pozwalają nam funkcjonować w tym świecie, nie angażując przy tym zbyt mocno naszej świadomości.
Uczyliśmy się chodzić, prowadzić samochód oraz wykonywać mnóstwo innych niekiedy skomplikowanych działań. Są to pozytywne wzorce zachowań zauważalne na poziomie tego, co robimy na co dzień.

Istnieją jednak także przekonania, w większym stopniu mentalne, związane z naszym nastawieniem do życia, nastawieniem do relacji z ludźmi, nastawieniem do zdrowia, nastawieniem do tego co nam pomaga, a co szkodzi.

Jednym z wielu przykładów może być nadmierna potrzeba kontroli, która jest najczęściej pozostałością z okresu dzieciństwa.
Dociekając dalej, chorobliwa kontrola to brak poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie.

Z kolei subiektywne odczucie utraty kontroli nad pewnymi aspektami naszego życia może prowadzić do niepokoju i bezsenności. może zakłócać sen.

Negatywne przekonania o sobie, innych lub świecie mogą tworzyć niepokój i trudności w zasypianiu.
W ten sposób nieświadome wzorce myślowe i przekonania mogą wpływać na sen.

Pozostałe przyczyny bezsenności

Oczywistym wydaje się, że nie tylko emocje odpowiadają za bezsenność. Warto też zwrócić uwagę na bardziej przyziemne aspekty problemów ze snem.

Poniżej zostały wymienione najczęstsze, poza-emocjonalne źródła bezsenności.

Styl życia.
Niezdrowy styl życia, taki jak brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta i nadużywanie substancji, może wpływać na sen.

Nadużywanie substancji.
Spożywanie alkoholu, narkotyków lub innych używek może prowadzić do problemów ze snem. Te substancje mogą zakłócać naturalny rytm snu.

Nieodpowiednie warunki snu.
Niekomfortowe łóżko, hałas, zbyt jasne światło lub niekomfortowa temperatura w sypialni mogą utrudniać zasypianie.

Choroby fizyczne.
Niektóre choroby fizyczne, takie jak chroniczny ból, refluks żołądkowy, bezdech senny czy stany zapalne także mogą zakłócać sen. Objawy fizyczne mogą utrudniać zasypianie i prowadzić do częstych przebudzeń w nocy.

Zaburzenia hormonalne.
Zmiany hormonalne, takie jak menopauza u kobiet, mogą wpływać na sen. Fluktuacje hormonów mogą powodować uderzenia gorąca, nocne poty i inne objawy, które utrudniają zasypianie.

Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych.
Ekspozycja na światło niebieskie emitowane przez telewizory, laptopy, smartfony itp.

 

Jak łatwo zauważyć, bezsenność i problemy z zasypianiem mogą mieć różne przyczyny, zarówno emocjonalne, jak i fizyczne.
Totalna Biologia, Recall Healing oraz psychosomatyka są podejściami terapeutycznymi, które analizują te związki i pomagają w odnalezieniu tej najważniejszej przyczyny, a końcowo się uzdrowić.

Dlatego też warto skonsultować się z osobą znającą temat, np. konsultantem Totalnej Biologii lub psychologiem, aby zidentyfikować i rozwiązać przyczynę bezsenności i problemów z zasypianiem.
Zrozumienie tych powiązań może pomóc w znalezieniu skutecznego sposobu na poprawę ogólnego stanu zdrowia.

 

Konsultacje i szkolenia

Zapraszam na konsultacje i szkolenia - kontakt

W przypadku pytań proszę o komentarze lub maile ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).
Wiele ciekawych postów można znaleźć także na profilu facebook:
https://www.facebook.com/AkceptujZycie

Komentarze do artykułu 

0 # Nadmierna sennośćPaweł 2024-02-18 11:02
A co z nadmierną sennością? Jakie są przyczyny?
Odpowiedz | Odpowiedz, cytując rozmówcę | Cytuj
0 # Senność - odpowiedźPiotr_Nowak 2024-03-03 20:05
Jak z wieloma kwestiami zdrowotnymi - nie ma jednej odpowiedzi.
Jakkolwiek praktyka pokazuje, że częstą przyczyną jest codzienne przytłoczenie obowiązkami prowadzące do odczucia bezsilności i beznadziejności. Takie emocje z kolei prowadza do stanów depresyjnych, które dosłownie usypiają człowieka.
Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek należy indywidualnie analizować.
Odpowiedz | Odpowiedz, cytując rozmówcę | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież