Trądzik, pryszcze, wągry, czyraki – jak się ich pozbyć?

Kategoria: Totalna biologia Utworzono: piątek, 23 sierpień 2019 Piotr Nowak Drukuj E-mail
Trądzik, pryszcze, wągry, czyraki – jak się ich pozbyć?

Trądzik i pryszcze kojarzone są z okresem dojrzewania. Jednak są też osoby, które borykają się z tym problemem w życiu dorosłym.

 

W kontekście Totalnej Biologii (Nowej Medycyny Germańskiej) podłożem tej choroby są konkretne konflikty. Dotyczą one najczęściej młodych osób, jednak podatne na nie stają się również osoby starsze za sprawą przeżywania podobnych emocji w sytuacjach stresowych.  

Czym są pryszcze i czyraki?

Pryszcze i czyraki są to zmiany skórne podobne do siebie, wszak nieidentyczne.

Czyraki nie są jakkolwiek pryszczami. W przypadku czyraków zmiana skórna powiązana jest z zapaleniem tkanki łącznej. Można je odróżnić po bólu jaki wywołują.

Czyraki charakteryzują się dużą bolesnością, szczególnie podczas dotyku i występują najczęściej u podstawy nosa. Boli, mimo że czasami nie widzimy białego ujścia, jak to ma miejsc w przypadku pryszcza.

Czyraków nie powinniśmy wyciskać ani oczyszczać z uwagi na ich zawartość, która nie powinna się wydostać na zewnątrz. Gdy pozostawimy czyraka w spokoju, regeneracja tkanki łącznej będzie przebiegała zdecydowanie szybciej i efektywniej.

W sytuacji pojawienia się pryszczy, zmiany chorobowe dotyczą skóry właściwej, a dokładniej gruczołów łojowych.

Skóra produkuje łój, aby jej powierzchnia była bardziej śliska.
Nie należy mylić tego stanu z nawilżeniem skóry. Chodzi tu zdecydowanie o śliskość w kontekście konfliktu biologicznego, który za chwilę zostanie omówiony.

Jeżeli twarz jest śliska to łatwiej uniknąć fizycznego uderzenia ze strony realnego przeciwnika np. pięścią. Dzięki wspomnianemu poślizgowi uderzenie takie w twarz powoduje mniejszą skalę obrażeń i wyrządzonej nam krzywdy.

Biologiczny sens takiego działania ze strony naszego organizmu związany jest z konfliktem skrzywdzenia, splamienia, znieważenia, szyderstwa czy też zawstydzenia wymierzonego bezpośrednio w nas, bezpośrednio w twarz. Wystarczy, że ktoś coś brzydkiego o nas powiedział lub się zawstydzimy.

Szczególnie dzieci i młodzież w takich sytuacjach mają często poczucie niepodobania się sobie oraz brzydoty swojej twarzy, co tylko nakręca pojawiający się problem.  

W takich momentach konfliktowych zwiększa się produkcja łoju, a gruczoły łojowe nieznacznie się powiększają.
Uwidacznia się wtedy tzw. efekt świecącej lub tłustej skóry.

Krótką dygresją niech będzie kwestia częstego mycia twarzy mydłem lub innymi detergentami.
Fizycznie zmywając warstwę ochronną skóry i ją podrażniając, wzmagamy automatycznie wydzielanie się łoju i wspomniany efekt świecącej cery.

W przypadku łagodnych i krótkotrwałych konfliktów emocjonalnych zmiany na skórze będę z reguły niezauważalne przez nas.

Z uwagi na budowę skóry, pryszczy nie powinniśmy wyciskać, ponieważ grozi to powstaniem blizn i małych kraterów. Jednak to nie pryszcze są temu winne, lecz ich posiadacz.

Wyciskając pryszcze uszkadzamy część tkanki, która później może się nierównomiernie zregenerować. Warto więc zostawić pryszcze w spokoju, ponieważ dajemy możliwość naszej tkance na naturalną i równomierną odbudowę.

W przypadku trądziku mamy często do czynienia z zataczaniem się błędnego koła emocjonalnego związanego ze wspomnianym konfliktem skrzywdzenia, splamienia, znieważenia, szyderstwa czy zawstydzenia.

Przykładem niech będzie chłopak, który spotykając się z dziewczyną czuje się mocno zawstydzony swoim wyglądem twarzy, na której pojawiły się wcześniej brzydkie pryszcze. Chłopak ten na nowo popada na konflikt (zawstydzenie), a na twarzy pojawiają się kolejne pryszcze.

Dlaczego trądzik dotyczy głównie młodzieży?

W okresie dorastania u nastolatków kształtuje się obraz samego siebie. Powstaje głębsza samoświadomość siebie i swojego ciała. Osoby takie stają się wtedy bardziej wrażliwe. Tym samym łatwiej jest je zranić choćby złym i obraźliwym słowem.

Jak się dobrze rozejrzymy w szkole to zauważymy, że najwięcej pryszczy będzie miała osoba, którą najczęściej przezywają, zawstydzają, wytykają lub obrażają. Osoba taka chce się w takich sytuacjach niemal spalić ze wstydu, a ten wstyd wywołuje nieświadomie u niej pryszcze.

Pryszcze i trądzik u dorosłych

U dorosłych pryszcze pojawiają się zdecydowanie rzadziej z uwagi na większe obycie emocjonalne oraz mniejszą podatność na słowne zranienia. Dorośli po prostu się mniej przejmują takimi sprawami, bo mają z reguły dużo poważniejsze rzeczy na głowie.

W przypadku trądziku u dorosłych wpływ na niego mogą mieć także inne konflikty, jak np. zazdrość, trudność zatrzymania przy sobie partnera lub brak pewności w sferze seksualnej.  

Jeśli zaczniemy obserwować ewentualnie powstające pryszcze na naszej twarzy to zauważymy pewną zależność. Intensywność pojawiania się pryszczy po prawej stronie będzie związana z konfliktem powstałym przy udziale partnera (znajomych, nauczycieli, szefa itp.), natomiast lewa strona będzie odpowiadała relacjom z naszą matką. Mowa tu cały czas o emocjach związanych z zawstydzeniem, splamieniem obrażaniem, szkalowaniem itd.

Niekiedy zmianami skórnymi objęte są nasze plecy.
Odpowiedzialne za to konflikty są podobne z tymi dotyczącymi twarzy. Z tą jednak różnicą, że dotykają szerszej sfery naszego życia.

Można tu trafnie przywołać przykład poczucia poniżania i zawstydzania nas za „naszymi plecami”, na co nie mamy wpływu i z reguły możliwości przeciwdziałania temu.

A co można powiedzieć na temat wągrów?

Wągry są zmianami dotyczącymi tkanki łącznej, które reagują nawet na najmniejsze spadki poczucia własnej wartości w kontekście swojej osoby. Powstają, gdy dana osoba jest zła, smutna lub rozczarowana jakąś sytuacją związaną najczęściej ze swoim ciałem.

Wągry w odróżnieniu od pryszczy mogą być większe, bolesne i dłużej się utrzymywać na skórze. Ponadto fizjologia ich powstawania i redukcji jest inna w przeciwieństwie do pryszczy (trądziku).    

Trądzik różowaty, łuszczyca, egzema

Bardzo ważne jest oddzielić omawiane problemy skórne od innych jak np. trądzik różowaty, łuszczyca, egzema. One z kolei niemal zawsze są związane z konfliktem rozłąki, separacji czy też oddzielenia, kiedy to wizualne zmiany skórne ukazują się w fazie zdrowienia, tj. po rozwiązaniu konfliktu. Jest to jednak oddzielny temat, który wymaga osobnego omówienia.

Warto zauważyć, że poruszone w niniejszym artykule kwestie zostały omówione ogólnie i w niektórych poważniejszych sprawach powinny zostać skonsultowane ze znającym ten temat lekarzem specjalistą lub konsultantem Totalnej Biologii.

 

Konsultacje i szkolenia

W przypadku pytań proszę o komentarze, maile lub bezpośredni kontakt telefoniczny.
Jeśli zaistnieje taka potrzeba, zapraszam na konsultacje np. przez Skype, Messenger, WhatsApp itp..
Możliwe konsultacje i szkolenia stacjonarne.

Komentarze do artykułu 

0 # A krosty we wlosachMonika 2022-06-08 23:15
Mam z tym problem od długiego czasu, oczywiście pielęgnacja nie ma na to wpływu, choć po zmianie kosmetyku na inny mimo że również naturalny sprawa się nasila. Zaczęło się kilka lat temu kiedy zmęczona nakładaniem henny kupiłam naturalna farbę do włosów wtedy był dramat ogromne bolące utrzymywały się ponad pół roku, potem sprawa przycichła ale notorycznie mam zsypana głowę krostkami.
Odpowiedz | Odpowiedz, cytując rozmówcę | Cytuj
-3 # TradzikBeata 2022-08-30 12:48
Też mam problem z trądzikiem wieku dorosłego. Jako oodoba młoda nie mialam z tym problemu. Wszyscy mieli twarze obsypane a ja nic. Natomiast jak skonczylam 30’r.ż to sie zaczeło. Jak to zwalczyć?
Odpowiedz | Odpowiedz, cytując rozmówcę | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież