Trądzik, pryszcze, wągry, czyraki – jak się ich pozbyć?

Kategoria: Totalna biologia Utworzono: piątek, 23 sierpień 2019 Piotr Nowak Drukuj E-mail
Trądzik, pryszcze, wągry, czyraki – jak się ich pozbyć?

Trądzik i pryszcze kojarzone są z okresem dojrzewania. Jednak są też osoby, które borykają się z tym problemem w życiu dorosłym. Dlaczego powstają te zmiany skórne i jaki udział mają tu emocje?

W kontekście Totalnej Biologii (Recall Healing, Nowej Medycyny Germańskiej) podłożem tej choroby są konkretne konflikty emocjonalne.

Dotyczą one najczęściej młodych osób, jednak podatne na nie stają się również osoby starsze za sprawą przeżywania z góry do przewidzenia emocji w codziennym życiu.

Poniżej opisane zostały zależności psychosomatyczne, czyli zmiany w organizmie wywołane naszym sposobem bycia, odbierania rzeczywistości, odczuwania czy po prostu myślenia.
Może się okazać, że lekarstwa i suplementy diety nie zawsze są konieczne, a rozwiązanie problemu z wykwitami skórnymi łatwiejsze do wytłumaczenia niż można było wcześniej przewidzieć.

Czym są pryszcze i czyraki?

Pryszcze i czyraki są to zmiany skórne podobne do siebie, wszak nieidentyczne.

Czyraki nie są jakkolwiek pryszczami. W przypadku czyraków zmiana skórna powiązana jest z zapaleniem tkanki łącznej. Można je odróżnić po bólu jaki wywołują.

Czyraki charakteryzują się dużą bolesnością, szczególnie podczas dotyku i występują najczęściej u podstawy nosa. Boli, mimo że czasami nie widzimy białego ujścia, jak to ma miejsc w przypadku pryszcza.

Czyraków nie powinniśmy wyciskać ani oczyszczać z uwagi na ich zawartość, która nie powinna się wydostać na zewnątrz. Gdy pozostawimy czyraka w spokoju, regeneracja tkanki łącznej będzie przebiegała zdecydowanie szybciej i efektywniej.

W sytuacji pojawienia się pryszczy, zmiany chorobowe dotyczą skóry właściwej, a dokładniej gruczołów łojowych. To ważna informacja, która zostanie wykorzystana przy identyfikacji emocjonalnego źródła problemu ze skórą.

Skóra produkuje łój, aby jej powierzchnia była bardziej śliska. Ale dlaczego?

Nie należy mylić tego stanu z nawilżeniem skóry. Chodzi tu zdecydowanie o śliskość w kontekście konfliktu emocjonalno-biologicznego.

Jeżeli twarz jest śliska to łatwiej uniknąć fizycznego uderzenia ze strony realnego przeciwnika np. pięścią.
Dzięki wspomnianemu poślizgowi uderzenie takie w twarz powoduje mniejszą skalę obrażeń i wyrządzonej nam krzywdy, także tej na tle emocjonalnym (psychicznym).

Biologiczny sens takiego działania ze strony naszego organizmu (mózgu) związany jest z konfliktem:

  • skrzywdzenia,
  • splamienia,
  • znieważenia,
  • szyderstwa,
  • zawstydzenia wymierzonego bezpośrednio w nas, bezpośrednio w twarz.

Wystarczy niekiedy, że ktoś coś brzydkiego, krzywdzącego lub znieważającego o nas powiedział. Wtedy, jeżeli weźmiemy tego typu oskarżenia do siebie i zaczniemy o nich rozmyślać, będziemy świadkiem tworzenia się konfliktów emocjonalnych w naszych umysłach.

Z kolei powstałe emocje poprzez m.in. hormony, przyczyniają się do tworzenia zmian w ciele, np. pryszczy, czyraków itp.

Szczególnie dzieci i młodzież w takich sytuacjach mają często poczucie niepodobania się sobie oraz brzydoty swojej twarzy, co tylko nakręca pojawiający się problem.  

W opisanych powyżej momentach konfliktowych zwiększa się produkcja łoju, a gruczoły łojowe nieznacznie się powiększają.
Uwidacznia się wtedy tzw. efekt świecącej lub tłustej skóry.

W przypadku łagodnych i krótkotrwałych konfliktów emocjonalnych (stresowych) zmiany na skórze będę z reguły mało-niezauważalne przez nas.

Zataczanie błędnego koła emocji związanego z naszą osobą

W przypadku trądziku mamy często do czynienia z zataczaniem się błędnego koła emocjonalnego związanego ze wspomnianym konfliktem skrzywdzenia, splamienia, znieważenia, szyderstwa czy zawstydzenia.

Przykładem niech będzie chłopak, który spotykając się z dziewczyną czuje się mocno zawstydzony swoim wyglądem twarzy, na której pojawiły się wcześniej brzydkie pryszcze. Chłopak ten na nowo popada na konflikt (zawstydzenie), a na twarzy pojawiają się kolejne pryszcze.

Dlaczego trądzik dotyczy głównie młodzieży?

W okresie dorastania u nastolatków kształtuje się obraz samego siebie. Powstaje głębsza samoświadomość siebie i swojego ciała. Osoby takie stają się wtedy bardziej wrażliwe. Tym samym łatwiej jest je zranić choćby złym i obraźliwym słowem.

Jak się dobrze rozejrzymy w szkole to zauważymy, że najwięcej pryszczy będzie miała osoba, którą najczęściej przezywają, zawstydzają, wytykają lub obrażają. Osoba taka chce się w takich sytuacjach niemal spalić ze wstydu, a ten wstyd wywołuje nieświadomie u niej pryszcze.

Pryszcze i trądzik u dorosłych

U dorosłych pryszcze pojawiają się zdecydowanie rzadziej z uwagi na większe obycie emocjonalne oraz mniejszą podatność na słowne zranienia. Dorośli po prostu się mniej przejmują takimi sprawami, bo mają z reguły dużo poważniejsze rzeczy na głowie.

W przypadku trądziku u dorosłych wpływ na niego mogą mieć także inne konflikty, jak np. zazdrość, trudność zatrzymania przy sobie partnera, zdrady lub brak pewności w sferze seksualnej.  

Jeśli zaczniemy obserwować ewentualnie powstające pryszcze na naszej twarzy to zauważymy pewną zależność. Intensywność pojawiania się pryszczy po prawej stronie będzie związana z konfliktem powstałym przy udziale partnera (znajomych, nauczycieli, szefa itp.), natomiast lewa strona będzie odpowiadała relacjom z naszą matką. Mowa tu cały czas o emocjach związanych z zawstydzeniem, splamieniem obrażaniem, szkalowaniem itd.

Niekiedy zmianami skórnymi objęte są nasze plecy.
Odpowiedzialne za to konflikty są podobne z tymi dotyczącymi twarzy. Z tą jednak różnicą, że dotykają szerszej sfery naszego życia.

Można tu trafnie przywołać przykład poczucia poniżania i zawstydzania nas za „naszymi plecami”, na co nie mamy wpływu i z reguły możliwości przeciwdziałania temu.

A co można powiedzieć na temat wągrów?

Wągry są zmianami dotyczącymi tkanki łącznej, które reagują nawet na najmniejsze spadki poczucia własnej wartości w kontekście swojej osoby. Powstają, gdy dana osoba jest zła, smutna lub rozczarowana jakąś sytuacją związaną najczęściej ze swoim ciałem.

Wągry w odróżnieniu od pryszczy mogą być większe, bolesne i dłużej się utrzymywać na skórze. Ponadto fizjologia ich powstawania i redukcji jest inna w przeciwieństwie do pryszczy (trądziku).    

Trądzik różowaty, łuszczyca, egzema

Bardzo ważne jest oddzielić omawiane problemy skórne od innych jak np. trądzik różowaty, łuszczyca, egzema. One z kolei niemal zawsze są związane z konfliktem rozłąki, separacji czy też oddzielenia, kiedy to wizualne zmiany skórne ukazują się w fazie zdrowienia, tj. po rozwiązaniu konfliktu. Jest to jednak oddzielny temat, który wymaga osobnego omówienia.

Co zrobić, aby rozwiązać skutecznie konflikt emocjonalny i pozbyć się pryszczy, czyraków czy wągrów?

Dochodzimy w tym miejscu do równie ważnej kwesti, co sama identyfikacja przyczyny powstawania zmian chorobowych na skórze.
Otóż mowa o transformacji i uwalnianiu problematycznych dla naszego ciała i umysłu emocji.

Rozwiązywanie problemów emocjonalnych wymaga często odpowiedniego zaplecza metodologicznego lub pomocy terapeuty, np. konsultanta Totalnej Biologii (Recall Healing) - kontakt.

Przywrócić swój stan emocjonalny i pozbyć się trudnych emocji z ciała można na różne sposoby.
Do tych najbardziej popularnych należą:

  • praca z wewnętrznym dzieckiem,
  • EFT (technika wolności emocjonalnej), 
  • ćwiczenia oddechowe,
  • medytacje
  • narzędzia tzw. Radykalnego Wybaczania.

W prostych i łagodnych przypadkach można się pokusić o auto-terapię i samemu próbować odszukać, uświadomić sobie i uwolnić trapiące nas problemy na tle emocjonalnym.

Krótką dygresją niech będzie kwestia częstego mycia twarzy mydłem lub innymi detergentami.

Fizycznie zmywając warstwę ochronną skóry i ją podrażniając, wzmagamy automatycznie wydzielanie się łoju i wspomniany efekt świecącej cery.

Z uwagi na budowę skóry, pryszczy nie powinniśmy wyciskać, ponieważ grozi to powstaniem blizn i małych kraterów. Jednak to nie pryszcze są temu winne, lecz ich posiadacz.

Wyciskając pryszcze uszkadzamy część tkanki, która później może się nierównomiernie zregenerować.
Warto więc zostawić pryszcze w spokoju, ponieważ dajemy możliwość naszej tkance na naturalną i równomierną odbudowę.

Nadmienić należy, że poruszone w niniejszym artykule kwestie zostały omówione ogólnie i w niektórych poważniejszych sprawach powinny zostać skonsultowane ze znającym ten temat lekarzem specjalistą, terapeutą od psychosomatyki lub konsultantem Totalnej Biologii.

 

Konsultacje i szkolenia

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, zapraszam na konsultacje np. przez WhatsApp, Skype itp..

W przypadku ogólnych pytań proszę o komentarze lub maile.
Wiele ciekawych wypowiedzi można znaleźć także na profilu Facebook:
https://www.facebook.com/AkceptujZycie

Komentarze do artykułu 

+2 # A krosty we wlosachMonika 2022-06-08 23:15
Mam z tym problem od długiego czasu, oczywiście pielęgnacja nie ma na to wpływu, choć po zmianie kosmetyku na inny mimo że również naturalny sprawa się nasila. Zaczęło się kilka lat temu kiedy zmęczona nakładaniem henny kupiłam naturalna farbę do włosów wtedy był dramat ogromne bolące utrzymywały się ponad pół roku, potem sprawa przycichła ale notorycznie mam zsypana głowę krostkami.
Odpowiedz | Odpowiedz, cytując rozmówcę | Cytuj
-7 # TradzikBeata 2022-08-30 12:48
Też mam problem z trądzikiem wieku dorosłego. Jako oodoba młoda nie mialam z tym problemu. Wszyscy mieli twarze obsypane a ja nic. Natomiast jak skonczylam 30’r.ż to sie zaczeło. Jak to zwalczyć?
Odpowiedz | Odpowiedz, cytując rozmówcę | Cytuj
-5 # Skóra, pieprzyki, piegiAga 2023-10-19 21:44
A co Totalna biologia mówi na temat pieprzyków, piegów czy plam na skórze?
Odpowiedz | Odpowiedz, cytując rozmówcę | Cytuj
+1 # Skóra, pieprzyki, piegiAkceptujZycie.pl 2023-10-19 21:49
Zachęcam do przeczytania mojego artykułu pod linkiem:
https://www.akceptujzycie.pl/totalna-biologia/atopowe-zapalenie-skory-i-inne-schorzenia-skorne-przyczyna
Jest tam w pierwszych zdaniach informacja na temat ogólnych przyczyn powstawania opisanych zmian skórnych.
Odpowiedz | Odpowiedz, cytując rozmówcę | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież