Odrzucenie, wewnętrzne dziecko i rola rodziców w kontekście Totalnej Biologii?

Jaki wpływ mają rodzice na nasze zdrowie i relacje międzyludzkie w dorosłym życiu? Czy matka i ojciec mogą być pierwotnym źródłem konfliktów emocjonalnych, przez które chorujemy?
Dzieciństwo a Totalna Biologia (Recall Healing)
To co nas spotkało w dzieciństwie i to czego wtedy doświadczyliśmy, oczywiście ma ogromny wpływ na nasze życie. Mowa tu zarówno o zdrowiu fizycznym i psychicznym, jak także o relacjach z innymi ludźmi.
Zgodnie z założeniami Totalnej Biologii (Recall Healing, Nowej Medycyny Germańskiej), rodzice oraz ich podejście do nas w dzieciństwie mają ogromny wpływ na nasze wzorce zachowania i schematy postępowania.
Każde dziecko nieco odmiennie odbiera to, co go w dzieciństwie spotyka. To subiektywne odczucia, które są znane tylko tej konkretnej osobie.
Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście i przemyślana pomoc terapeutyczna.
Rodzice mogli dać nam od siebie tylko tyle, ile sami w sobie mieli. Tu nie ma winnych.
Każdy z opiekunów reprezentuje sobą pewne wartości i potrzeby, które w okresie dzieciństwa mogą być spełnione lub też nie. Jeśli oczekiwania i podstawowe potrzeby dziecka nie zostały spełnione, może powstać trauma, która zostanie przeniesiona do naszego dorosłego życia i wywoła np. chorobę.
Dlatego tak ważne jest znalezienie źródła blokady emocjonalnej z czasów, gdy byliśmy dzieckiem oraz jej uwolnienie lub przetransformowanie.
Ojciec, jego rola w życiu dziecka i wpływ na dorosłe życie
Metaforycznie ojciec reprezentuje granice, autorytet, prawo i sprawiedliwość.
Matka z kolei reprezentuje miłość, opiekę, przepływ i bezpieczeństwo.
Rola ojca w kontekście Totalnej Biologii (Recall Healing) jest bardzo ważna, ponieważ ojciec wpływa na rozwój psychiczny i psychoseksualny dziecka. Ojciec wspiera dziecko w jego rozwoju, niezależności, odpowiedzialności i odkrywania świata.
Dla przykładu jeśli ojciec jest nieobecny lub nadmiernie dominujący, dziecko nie zostanie w naturalny sposób nauczone stawiania granic. To natomiast będzie miało wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne (np. nietrzymanie moczu), ale także na uległość i poddańczość życiu dorosłym.
Z pewnością takie niedostosowanie się do otoczenia skutkowało będzie problemami w kontaktach z ludźmi, w szczególności z partnerem lub szefem w pracy, a gdzieś na końcu nawet grozi depresją i innymi problemami ze zdrowiem.
Nieobecność ojca w życiu dziecka może ponadto prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości i problemów z zaufaniem.
Natomiast autorytarny i zbyt stanowczy ojciec może wywołać u dziecka lęk, stres, agresję lub nienaturalną chęć podporządkowania się innym.
Matka, jej rola w życiu dziecka i wpływ na dorosłe życie
Matka jest pierwszą osobą, z którą dziecko nawiązuje kontakt, i która wpływa na jego rozwój emocjonalny i fizyczny.
Jeśli matka jest nadopiekuńcza, krytykująca lub zaniedbująca, może to wywołać u dziecka konflikt emocjonalny, mogący zamanifestować się jako choroba w późniejszym życiu. Konflikt ten może być powiązany z poczuciem odrzucenia, wstydu, braku miłości, winy lub strachu.
Dla przykładu nadopiekuńcza matka może sprawić, że dziecko czuje się przytłoczone, niezdolne do samodzielnego życia i podejmowania własnych decyzji.
Z kolei zaniedbująca matka może sprawić, że dziecko czuje się samotne i niekochane. Może to prowadzić do problemów z układem nerwowym (depresja), układem krwionośnym (nadciśnienie), kośćmi (osteoporoza) lub skórą (alergie powiązane z odczutym brakiem kontaktu).
Akceptacja i wybaczenie rodzicom jako rozwiązanie
Totalna Biologia pomaga uświadomić sobie te konflikty i rozwiązać je poprzez dialog z rodzicami, ich zrozumienie, wybaczenie lub ponowne pokochanie.
Celem jest przywrócenie harmonii między ojcem a matką w naszym subiektywnym ich postrzeganiu oraz uznanie ich roli w naszym życiu.
Jako dorosłe osoby, trudno nam czasem przywołać zapamiętane faktyczne doznania emocjonalne, których doświadczyliśmy ze strony rodziców, szczególnie przed czwartym rokiem życia dziecka.
W rzeczywistości istnieje wiele sposobów na przywołanie takich doświadczeń. Wszystko, co zaistniało w naszym życiu, jest przechowywane w naszej pamięci, ciele, podświadomości.
Jednak nie wszystko jest przechowywane w sposób jawny.
Wszystkie przychodzące do nas informacje sensoryczne od chwili, gdy staliśmy się ludźmi, tworzą wzorce neuronalne, które odciskają piętno w naszych mózgach i pamięci komórkowej.
Te wzory neuronalne są formą pamięci, w której przechowywane są między innymi nasze emocje, szczególnie te negatywne i traumatyczne.
Odrzucenie przez matkę i ojca – jak główny konflikt emocjonalny
Według Totalnej Biologii (Recall Healing) odrzucenie przez rodziców jest jedną z najgłębszych i najbardziej bolesnych ran emocjonalnych.
Może ono mieć długotrwałe skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka, a później także dorosłego człowieka.
Odrzucenie może być jawne lub ukryte i może dotyczyć jednego lub obojga rodziców. Jednocześnie doznane przez dziecko odrzucenie może mieć różne przyczyny i kontekst sytuacyjny.
Przykładami są takie momenty jak: niechciana ciąża, nieakceptowana płeć dziecka, zdrada małżeńska z towarzyszącymi emocjami między małżonkami, rozwód lub separacja rodziców, śmierć jednego z rodziców, alkoholizm itd.
Odrzucenie przez rodziców powoduje u dziecka poczucie braku otoczenia miłością i bezpieczeństwa oraz deficyt poczucia własnej wartości.
Dziecko może próbować zrekompensować sobie te straty poprzez nadmierną adaptację do potrzeb i oczekiwań rodziców lub poprzez nieświadomy bunt i opór przeciwko nim. W obu przypadkach dziecko nie żyje swoim prawdziwym życiem i nie realizuje swojego potencjału.
Odrzucenie przez rodziców niestety może się przejawiać w różnych chorobach i zaburzeniach zdrowia u dziecka lub już w dorosłym życiu. Najczęstsze z nich to: depresja, uzależnienia, stany lękowe, problemy skórne, zaburzenia odżywiania, problemy z układem odpornościowym, problemy z płodnością, problemy ze wzrokiem itp.
Powrót do wewnętrznego dziecka sposobem na uwolnienie emocji
Bardzo ciekawą pozycją w poruszonym temacie jest książka pt. “Powrót do swego wewnętrznego domu” Johna Bradshaw.
Ten amerykański psychoterapeuta i autor wielu książek wspomina o możliwościach uzdrawiania ran z dzieciństwa oraz opisuje proces docierania do skrzywdzonego wewnętrznego dziecka i otaczania go opieką.
Wewnętrzne dziecko to oczywiście tylko metafora naszych braków, niezaspokojonych potrzeb, emocji i traum, które zostały „zatrzymane” w nas i nieuwolnione do tego momentu.
Według Bradshawa, rodzice mają kluczową rolę w kształtowaniu naszego wewnętrznego dziecka. Jeśli rodzice byli niedostępni emocjonalnie, krytyczni, agresywni lub odwrotnie, nadopiekuńczy i kontrolujący, w efekcie mogliśmy wtedy doznać wielu urazów i krzywd. Te urazy z kolei mogły wywołać w nas poczucie winy, wstydu, lęku, a nawet gniewu. To z kolei mogło zaburzyć nasze poczucie własnej wartości i zdolność do nawiązywania zdrowych relacji, wtedy i obecnie.
Bradshaw podkreśla również znaczenie przebaczenia sobie i naszym rodzicom za popełnione błędy. Nie chodzi o to, aby usprawiedliwiać czy zapominać o krzywdach, ale o to, aby uwolnić się od negatywnych emocji i zacząć żyć pełnią swoich możliwości.
W dotarciu do źródła emocjonalnych krzywd i sytuacji, które mogły wpłynąć na konkretne problemy w naszym obecnym życiu z pewnością pomoże rozmowa z osobą, która zna temat i zamieni się na krótko w detektywa, odkrywającego przeszłe konflikty i traumatyczne wydarzenia.
Konsultacje i szkolenia
Jeśli zaistnieje taka potrzeba, zapraszam na konsultacje np. przez WhatsApp, Skype itp..
W przypadku ogólnych pytań proszę o komentarze lub maile.
Wiele ciekawych wypowiedzi można znaleźć także na profilu Facebook:
https://www.facebook.com/AkceptujZycie
Dodaj komentarz