Nadciśnienie tętnicze i jego powiązanie z nerkami

Kategoria: Totalna biologia Utworzono: czwartek, 22 sierpień 2019 Piotr Nowak
Nadciśnienie tętnicze i jego powiązanie z nerkami

O nadciśnieniu tętniczym mowa jest z reguły w przypadku wartości wyższy od 140/90 mm Hg. Jednak jakie są przyczyny tego stanu?

Zmiana poziomu wartości ciśnienia tętniczego jest to normalna reakcja fizjologiczna organizmu, jednak pod warunkiem, że występuje w bezpiecznym dla zdrowia zakresie.
W sytuacji stresowej żyły w kończynach zwężają się, a większość krwi zaczyna napływać do centrum ciała. Wszystko to, aby zwiększyć wydolność organizmu w razie konieczności "walki".

Jeżeli u kogoś występują częste wahania ciśnienia tętniczego, prawie zawsze są one poprzedzone występowaniem sytuacji stresowych.

Tymi sytuacjami stresowymi może być niemal każdy aspekt naszego życia, który w naszym subiektywnym odczuciu negatywnie na nas oddziałuje. Często współistnieje z hipertonią (wzmożonym napięciem mięśniowym).

Najczęstszymi przykładami stresogennymi wpływającymi na nadciśnienie krwi są:

Zgodnie z założeniami Totalnej Biologii (Medycyny Germańskiej), nadciśnienie to również konflikt powiązany z odległym terytorium, które musimy porzucić lub oddać, jednak nie umiemy się z tym pogodzić. Mogą temu towarzyszyć myśli: "jestem bezsilny" lub „muszę mocniej naciskać, jeśli ma mi się udać".

Obserwuje się, że czasami są to konflikty powiązane z bliskością śmierci. Niejednokrotnie na samą myśl, że musimy udać się do lekarza lub wykonać kluczowe badanie, ciśnienie podnosi się automatycznie. Gdy taka osoba opuści gabinet lekarza lub szpital, ciśnienie ulega unormowaniu. Warto nauczyć się obserwować swoje ciało!

Dlatego też niezwykle ważne jest opanowanie sztuki pozytywnego myślenia, pozbycie się lęków, porzucenie negatywnego podejścia do życia, nabranie dystansu do wielu problemów oraz podniesienie poczucia własnej wartości.

Długotrwale utrzymujące się nadciśnienie tętnicze

W przypadku długotrwale utrzymującego się wysokiego ciśnienia krwi przyczyną najczęściej może być postępująca nekroza nerek. Chodzi dokładniej o zanik pierwotnej tkanki łącznej (parenchyma), której zadaniem jest filtrowanie krwi, usuwanie niepotrzebnych substancji oraz produkowanie moczu.

Konflikt emocjonalny związany z opisanym stanem nerek dotyczy najczęściej „przepływu” w znaczeniu dosłownym oraz przenośnym.

Dawniej konflikty związane z nerkami odnosiły się głównie do cieczy lub innych podobnych substancji, które nas zalewały lub przytłaczały np. tonięcie w rzece czy zalanie domu podczas powodzi.

Współcześnie często występującym problemem jest blokada w przepływie pieniędzy (płynności finansowej) lub brak swobodnego przepływu stawianych przed nami obowiązków w naszym życiu (przeciążenie).

Po zakończeniu opisanych konfliktów (problemów życiowych) powstaje torbiel w obrębie omawianej tkanki, którą da się wyczuć poprzez ucisk (ból) w okolicy nerki.

Jaki jednak jest sens biologiczny takiego działania?

Gdy po pewnym czasie torbiel wydostaje się na zewnątrz miąższu nerkowego, znajduje się w niej rzadki płyn, przy udziale którego dochodzi do odbudowy zanikniętych wcześniej komórek. Finalnie, torbiel ta przytwierdza się do nerki, pobiera krew i sama zaczyna pełnić jej funkcje.
Póki nie odkryto tego mechanizmu, w medycynie uważano (lub uważa się nadal), że jest to forma nowotworu. Dochodzenie do pełnej funkcjonalności nerki może trwać do 9 miesięcy.

Zatem w końcowej fazie tego procesu nerka jest zdrowa, wzmocniona i lepiej pełni swoją rolę.

Dlaczego nadciśnienie dotyczy głównie osób starszych?

Ludzie w podeszłym wieku częściej popadają w tak zwane konflikty egzystencjalne.
Obawiają się pogorszenia warunków życia, spadku dochodów, żyją w strachu przed przyszłością i brakiem płynności finansowej.

Warto przy tym odróżnić krótkotrwałe skoki ciśnienia tętniczego, wywołane często stresem, od podwyższonego ciśnienia wywołanego opisanymi wcześniej konfliktami wpływającymi na nerki.  

W medycynie akademickiej standardem jest przyjmowanie "chwilowych" wyników badań jako odzwierciedlenia ciągłego stanu organizmu. Jest to niejednokrotnie zgubna w swoich konsekwencjach procedura.

Przyjmijmy, że starsza osoba będąc u lekarza ma badane ciśnienie tętnicze. Z uwagi na sytuację stresową wywołaną samym pomiarem, bądź inną występującą tego dnia, zdiagnozowane zostanie nadciśnienie i przepisane zostaną odpowiednie leki. Jak wiadomo niemal każde z nich mają skutki uboczne.

W przypadku występujących już problemów z nerkami leki na nadciśnienie mogą mieć także negatywny wpływ na ilość wyprodukowanego moczu oraz podwyższenie się poziomu kwasu moczowego we krwi na skutek sztucznie zmniejszonego ciśnienia krwi i niemożność wyprodukowania odpowiedniej ilości moczu (przefiltrowania krwi) przez nerki.

Aby rozwiązać problem z nadciśnieniem tętniczym należy rozwiązać konflikt, który się do tego przyczynił. Jeżeli jednak nie wiemy co to za konflikt, warto skonsultować się z osobami, które pomogą go odnaleźć.

Jakkolwiek nieocenione staje się codzienne obserwowanie swojego ciała i jego reakcji biologicznych na czynniki zewnętrzne. Chodzi tu przede wszystkim o zauważenie jakie rzeczy, informacje, wiadomości i odczucia powodują u nas zdenerwowanie, strach czy lęk.

W naturze nie ma czegoś takiego jak złośliwość czy przypadkowość.

Każde biologiczne działanie żywego organizmu, w tym ludzkiego, jest celowe i zmierza do uzdrowienia lub ratowania życia.

To co często nazywamy chorobami lub odstępstwami od zdrowia, jest najczęściej uruchomionym przez mózg programem pomocowym. Niestety nasz mózg nie różnicuje tego, co jest realne, od tego co jest tworzone w naszych głowach w formie wizji (myśli).

Jakkolwiek żadnych problemów związanych z nadciśnieniem tętniczym nie powinniśmy lekceważyć. Warto je skonsultować np. z dobrym lekarzem specjalistą, mając jednocześnie wiedzę z zakresu Totalnej Biologii.

 

Konsultacje i szkolenia

Zapraszam na konsultacje i szkolenia - kontakt

W przypadku pytań proszę o komentarze lub maile ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).
Wiele ciekawych postów można znaleźć także na facebooku:
https://www.facebook.com/AkceptujZycie