Ból i jego najczęstsze przyczyny z podziałem na umiejscowienie w ciele

Mózg interpretuje nasze myśli i odczucia dosłownie. Jeżeli na poziomie mentalnym nie jesteśmy w stanie pozbyć się napięcia, stresu czy traumy, problem może przejść na poziom fizycznego ciała i zaboleć..
Na wstępie zapraszam do pierwszej części niniejszego artykułu (link).
Opisany tam został proces powstawania bólu w odniesieniu do przeżywanych emocji i podatności na stres.
Wybrane miejsca w ciele oraz najczęstsze przyczyny bólu w ich okolicy
Bóle głowy oraz migrena
Bóle głowy i migreny od strony psychicznej związane są często z intensywnie przeżywanym stresem, z którym obecnie niektórzy mają do czynienia niemal każdego dnia (patrz więcej tutaj).
Samo myślenie, a dokładniej jego nadmiar może wywołać z czasem ból głowy.
Zbyt duża ilość myśli powiązana jest niejednokrotnie z potrzebą kontrolowania życia swojego i innych, stąd mentalna chęć ciągłego nadzorowania tego, co może się wydarzyć.
Dochodzą do tego wewnętrzne wątpliwości dotyczące swoich bieżących poczynań, które tylko wzmagają nadmiar myśli.
Tłumione emocje takie jak złość, wściekłość, gniew czy zamartwianie się, które jednocześnie nie mogą znaleźć ujścia (uzewnętrznienia się) w naszym życiu, często są przyczyną przewlekłych bóli migrenowych.
W zależności od konkretnej emocji ból uaktywnia się w konkretniej części czaszki.
Przyczyną jest także wewnętrzne „przeżywanie” kwestii związanych z obniżeniem swojej wartości na poziomie intelektualnym. Przykładem są nieustanne porównania siebie do innych ludzi czy też „wewnętrzne samobiczowanie” się za rzeczy, które się wydarzyły i za nasze "złe" działania, jakie zostały podjęte.
Ludzie są z każdym rokiem bardziej świadomi w aspekcie swojego zdrowia. Przechodząc proces samorozwoju w aspekcie mentalnym, poruszany jest na równi aspekt fizyczności ciała, w tym odpowiedniej diety.
Na początku stosowania niektórych diet pojawiają się często bóle głowy, jako faza oczyszczania organizmu, w szczególności z metali ciężkich i różnych toksyn. Jest to normalne i należy mieć tego świadomość.
Kwestia bólu głowy jest często złożonym tematem i wymaga wnikliwej analizy np. przez lekarza, Konsultanta Totalnej Biologii lub osobę zaznajomioną z tematyką psychosomatyki.
Do tego dochodzą jeszcze fazy aktywne i zdrowienia, w tym ogniska Hamera z zakresu Totalnej Biologii (Nowej Medycyny Germańskiej), na co już brakło miejsca w niniejszym artykule.
Bóle szyi i karku
Bóle te często powiązane są z nieudaną próbą emocjonalnego sprzeciwu czy oporu, odnoszącą się do osoby z zewnątrz.
W tle najczęściej występuje jednocześnie aspekt bezsilności wobec danej sytuacji.
Praktyka pokazuje, że osoby doświadczające bólu karku powinni wybaczyć (odpuścić) skrywane żale i złości tak sobie, jak i innym.
Szyja to też pokora i kłanianie się przed kimś. Oznaczać to może wymuszone posłuszeństwo wobec kogoś lub czegoś, którego nie chce się okazywać i zaakceptować.
Ból barków
Barki najczęściej oznaczają życiowy ciężar i problemy jakie bierzemy na siebie.
Nasz mózg interpretuje dosłownie przeżywane przez nas emocje, manifestując je w ciele, w tym przypadku w barkach.
Rozwiązaniem jest dosłowne i mentalne zmniejszenie dźwiganego przez nas ciężaru oraz ilości obowiązków koniecznych do wykonania.
Bóle w okolicach żeber i serca
Często przyczyną jest spadek poczucia własnej wartości związany z rodziną.
Mogące pojawić się emocje to żal, brak wiary w siebie, osamotnienie, brak pewności siebie, ogólne poczucie zagrożenia.
Bardzo ważnym aspektem jest tu także brak poczucia bycia kochanym, szanowanym i docenianym czyli ogólny brak miłości w życiu.
Bóle kręgosłupa
Bóle w kręgosłupa i w jego bliskości sprowadzają się najczęściej do obniżonego poczucia własnej wartości.
Jest to wspólny aspekt dla całego układu kostnego naszego ciała.
W zależności od interesującego nas miejsca szkieletu brak poczucia własnej wartości może odnosić się do różnych sfer życia.
Dla przykładu kręgi piersiowe odnoszą się do naszej zaradności życiowej w kategoriach "muszę liczyć na siebie", „muszę temu sprostać”.
Odcinek lędźwiowy reprezentuje natomiast fundament kręgosłupa, który trzyma wszystko. Ujawnia się tu troska o pieniądze i pracę (bezpieczeństwo finansowe) oraz nadmierna troska o dzieci.
Bóle odcinka szyjnego oznaczają natomiast moralną utratę własnej wartości. Może ona się odnosić m.in. do naruszenia etyki działania, upokorzenia, zdrady, niewierności, nieszczerości, nieuczciwości lub konieczność podporządkowania się nie akceptowalnym przez nas wartościom.
Wszystkie skrzywienia kręgosłupa są natomiast powiązane z obniżonym poczuciem własnej wartości w stosunku do rodziny. Mowa tu o poczuciu niższości wobec innych członków naszego rodu.
Bóle brzucha
Brzuch skrywa w sobie wiele narządów, które w zależności od odczuwanych emocji i ich czasu trwania inaczej reagują biologicznie i bólowo.
Np. żołądek reaguje na gniew i złość. Krótkotrwały problem skończy się krótkim i niegroźnym bólem w okolicy żołądka. Jednak konflikt, który trwa miesiącami lub latami może przeobrazić się w nowotwór żołądka lub inne poważne schorzenia.
Ciekawym przykładem jest wątroba. Odpowiada ona za przetwarzanie i magazynowanie pożywienia. Problemy zdrowotne z tym narządem ujawniają się najczęściej w aspekcie bezpieczeństwa finansowego. Chodzi tu dokładniej o np. lęk przed stratą finansową, lęk że coś utracimy materialnego czy też ogólne poczucie braku w życiu potrzebnych dóbr. Gdy mózg zidentyfikuje jedną z powyższych sytuacji jako realną uruchomi odpowiedni program biologiczny. Coś co w teorii powinno nam pomóc przetrwać jakiś czas dzięki np. wzmożonej funkcji magazynowania przez wątrobę, przy dłuższym odcinku czasowym może nie tylko zostać odczute jako ból w tym miejscu, lecz zacząć zagrażać naszemu życiu w formie nowotworu.
Z kolei trzustka pełni inną funkcję biologiczną w ciele i jej bóle, w tym ewentualne problemy zdrowotne, będą zależały od innych emocji. Najczęstszą przyczyną wpływającą zaburzenia pracy tego organu jest tzw. „złość nie do strawienia” w tym np. konflikty związane ze spadkami rodzinnymi i walka o nie. Ponadto obserwuje się konflikty związane z upokorzeniem, wstydem czy hańbą.
Trzustka jest niezwykle interesującym narządem, mającym bardzo ważny wpływ na proces trawienia. Dlatego też mózg może uruchamiać różne programy biologiczne dotykające ten narząd w zależności od nacechowania emocjonalnego u danej osoby i interpretacji zaistniałej sytuacji.
Bóle podbrzusza - kobiece narządy rozrodcze
Bóle w okolicy podbrzusza, czyli narządów rodnych kobiety najczęściej dotyczą problemów związanych z kobiecością, seksualnością, rodziną czy też dziećmi.
Poniżej podaję linki dla zainteresowanych osób poszerzające wiedzę w tych kobiecych tematach od strony Totalnej Biologii / Recall Healing:
Bóle w okolicy narządów płciowych zewnętrznych
Bóle w tych intymnych okolicach najczęściej dotyczą sfery seksualności w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Z uwagi na specyficzny temat zapraszam do bezpośredniej korespondencji ze mną w tym zakresie - kontakt.
Bóle ramion i łokcia
Ból łokci i ramion jest często wynikiem spadku poczucia własnej wartości powiązanego z wykonywaną pracą zawodową, brakiem wystarczającej sprawności fizycznej, a co za tym idzie, niemożnością własnej obrony, w tym swojej rodziny.
Można ten ból powiązać także z odczuciem podświadomej potrzeby odepchnięcia kogoś tj. odparcia zewnętrznego ataku.
Bóle w tych miejscach mogą także wynikać np. z poczucia „utknięcia w miejscu” i potrzeby zmian w życiu. Uświadomienie sobie tego faktu jest już zmianą i może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia.
Ból kolana
Przykładowymi konfliktami występującymi przy bólach kolan są:
- brak możliwości swobodnego poruszania się w aspekcie fizycznym (bycie zbyt powolnym, zakaz wychodzenia z domu itp.)
- nie być wystarczająco dobrym fizycznie (wysportowanym)
- nie móc swobodnie iść przed siebie w aspekcie zawodowym lub prywatnym (nie możność spełnienia swoich marzeń i przeżywanie w umyśle tego faktu).
Należy mieć świadomość, że artykuł ten nie wyczerpuje poruszonego tematu. Nadaje jednak kierunek w jakim można podążać, aby cieszyć się zdrowiem pozbawionym bólu.
Opisane rozwiązania nie wykluczają jednoczesnego kontaktu z lekarzem lub farmaceutą.
Zaznaczyć warto, że opisywane kwestie rozpatrywane są z pominięciem problemów wynikających z urazów mechanicznych ciała, operacji, zatruć pokarmowych itp.
Konsultacje i szkolenia
Zapraszam na konsultacje i szkolenia - kontakt
W przypadku ogólnych pytań proszę o komentarze lub maile.
Wiele ciekawych postów można znaleźć także na profilu Facebook:
https://www.facebook.com/AkceptujZycie
Komentarze do artykułu
można coś więcej o tym? gdzie jakie emocje powodują ból na głowie?
"Uzdrawianie BioLogią", autor: Rainer Körner. Zamieszczone są tam mapy mózgu z podziałem na poszczególne obszary odpowiedzialne za konkretne narządy (również emocje).