Alergia pokarmowa i wziewna, w tym astma – jak wrócić do zdrowia?

Kategoria: Totalna biologia Utworzono: niedziela, 10 grudzień 2023 Piotr Nowak Drukuj E-mail

Alergie i uczulenia mogą być wynikiem m.in. nierozwiązanych konfliktów emocjonalnych, które zostały zepchnięte do podświadomości. Jakie są zatem konkretne przyczyny tych schorzeń oraz jakie są możliwości powrotu do pełni zdrowia w kontekście Totalnej Biologii (Recall Healing)?

Alergia (uczulenie) jako zapis w ciele przeszłych wydarzeń

Na poziomie psychosomatycznym alergia jest sposobem, w jaki organizm wyraża swój sprzeciw wobec czegoś, czego nie akceptuje.
Może to być zarówno fizyczny alergen (kurz, gluten, pyłki drzew itp.), jak i sytuacja lub relacja międzyludzka, która wywołuje w nas negatywne emocje.

W Totalnej Biologii (Recall Healing) alergia jest interpretowana jako próba organizmu na wskazanie źródła konfliktu emocjonalnego (w tym traumy) i odblokowanie traumatycznych przeżyć z przeszłości.

W powyższym ujęciu alergen, jakikolwiek by nie był, jest symbolem czegoś, co w nas wywołuje lęk, strach, obawy lub niechęć.

Kluczem w tym wszystkim jest znalezienie tej pierwotnej przyczyny, która zapoczątkowała cały ten proces.

Wszystko wiedzący mózg

Warto wiedzieć, że nasze mózgi nieustannie rejestrują wszystko co dzieje dookoła nas. „Zapisują” nie tylko to co świadomie widzimy, słyszymy czy czujemy, ale także całą otaczającą rzeczywistość.

Proces ten jest częścią programu przetrwania, który funkcjonuje w każdym z nas na nieświadomym biologicznym poziomie. Ciało robi to dla naszego bezpieczeństwa, aby móc zareagować na czas w sytuacji zagrożenia.

Analiza środowiska podczas sytuacji konfliktowych jest dla organizmu szczególnie ważna. Dostarcza informacji na przyszłość na temat tego, czego warto unikać i na co zwracać uwagę, by móc przetrwać.

Zapamiętane informacje są swego rodzaju alarmem, który włącza się, gdy sytuacja może się powtórzyć – są impulsem aktywującym reakcję biologiczną.
Pracując z tematem alergii przyglądamy się więc okolicznościom konfliktukonfliktu.

Elementem wyzwalającym „reakcję alergiczną” w ciele może być osoba, zwierzę, zapach, dźwięk, potrawa, miejsce, przedmiot, atmosfera, konkretne wydarzenie.

Czyli jest to wszystko to, co zostało zarejestrowane w naszych umysłach i ciele, jako element towarzyszący w chwili przeżywania konfliktu.

Warto zauważyć, że „reakcja alergiczna” najczęściej nie ma związku z toksycznością danego alergenu, na który zdiagnozowano u nas uczulenie.
Im bardziej emocjonalna reakcja na przeżywany w przeszłości konflikt, tym silniejsza alergia.

Jak programujemy się na alergię (uczulenie)?

Za pierwszy przykład posłuży nam uczulenie na orzeszki ziemne.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której dziecko znajduje się u siebie w pokoju i na deser zjada paczkę orzeszków ziemnych. Nagle dzwoni telefon. Dziecko odbiera i otrzymuje od rodziców straszną dla wiadomość – jego ukochany dziadek nie żyje.

Co w tym momencie czuje to dziecko?
Zaczyna rozpaczać, że nigdy już nie zobaczy swojego dziadka.
Ważne w tym wszystkim to, jak dziecko odbierze emocjonalnie tę sytuację oraz jakie elementy otoczenia towarzyszyły temu zajściu!

Mózg, chroniąc dziecko przed skutkami nadmiernego stresu, zapisał ten moment w jego podświadomości, a alergenem stały się orzeszki.
Stały się one czymś w rodzaju łącznika z tamtym, traumatycznym wydarzeniem.

W następstwie tej pierwotnej sytuacji, każde kolejne zetknięcie się z tym produktem wywołuje reakcję uczuleniową.

Za drugi przykład posłuży nam alergia na sierść zwierzaków.

Najczęściej tego typu przypadki alergii mają przyczynę w momencie rozstania z ukochanym zwierzęciem.

Wyobraźmy sobie okres wakacyjny i wspaniale spędzony czas u dziadków na wsi. Najcudowniejsze są jednak chwile z małym kotkiem, który nas zauroczył, i z którym spędzaliśmy mnóstwo czasu. Nadchodzi jednak moment wyjazdu i czas rozstania się z kotkiem?

Jako dzieci mogliśmy emocjonalnie bardzo przeżywać to rozstanie z naszym kochanym kotkiem.

Co się jednak później okazuje, po ponownym spotkaniu z jakimkolwiek kotem, mózg chroniąc nas przed minionym stresem, który przeżyliśmy w momencie rozstania, uruchamia alergię (uczulenie na kota tj. np. na sierść).
W ten sposób nie pozwoli na kolejną traumatyczną sytuację związaną z rozłąką z tym zwierzakiem.

Warto tu sobie uzmysłowić, że to nie są nasze świadome wybory, lecz podświadome reakcje mózgu, w którym zapisane są miliny różnych programów, mających na celu ochronę nas samych jako istot żyjących.

Astma jako reakcja organizmu na wewnętrzne emocje i przekonania

Podstawowym konfliktem emocjonalnym wywołującym ataki astmy oskrzelowej jest lęk (strach) w obrębie naszego terytorium (dom, praca).

W momencie, gdy ujawnia się mocniejszy czynnik emocjonalny jakim jest przerażenie, możemy spodziewać się z kolei tzw. astmy krtaniowej.

Dopowiedzieć warto, że przerażenie to coś, co wywołuje w nas bezruch, zastygnięcie, paraliż. W takiej sytuacji ktoś lub coś nam zagraża, szczególnie w kontekście naszego terytorium i własności.

Astma to także takie konflikty jak:

 • Najlepiej czuję się tylko na własnym terytorium, tu jestem bezpieczny (dom, praca). Poza tym terytorium zagraża mi niebezpieczeństwo.
 • Obawa przed powietrzem, którym oddycham.
 • Obawa przed powietrzem wydychanym przez innych ludzi.
 • Zagrożenie z powietrza, którym oddycham. 

W osobnym artykule zostły opisane alergie skórne u dorosłych i dzieci (w tym AZS).

Alergia i uczulenia u dzieci

Jak już niektórzy wiedzą z innym artykułów na tej witrynie, dzieci biorą na siebie konflikty emocjonalne rodziców.
W ten sposób nieświadomie próbują ich odciążyć ich i „zwiększyć” w ten sposób swoje szanse na przetrwanie.

Natura w połączeniu z biologią człowieka funkcjonuje w ten sposób, że rodzice opiekują się dzieckiem, które przez wiele lat jest zależne od nich.  
Dlatego też aktywny i długofalowy konflikt rodziców na poziomie psychologicznym (emocjonalnym) jest zagrożeniem dla życia dziecka.

Dla naszego mózgu najważniejsze jest przeżycie.
Dziecko przejmując na siebie konflikt rodziców, często daje sobie oraz im czas na jego rozwiązanie – aby przeżyć.

W następstwie tego umysł dziecka może stosować mechanizm biologiczny na zasadzie – „udało się przeżyć, więc to rozwiązanie jest dobre”.

Często traumy i konflikty emocjonalne rodziców z okresu ciąży stają się biologicznym konfliktem dziecka po jego narodzeniu.

Jak uwolnić się od alergii i uczuleń?

Jeśli będziemy w stanie odszukać pierwotne wydarzenie, które zaprogramowało daną alergię, samo uświadomienie sobie tego faktu działa uzdrawiająco.

Jeśli alergia nie mija, to znaczy, że musimy szukać dalej.

Można powiedzieć, że alergia jest reakcją zwrotną, w tym przypadku ostrzeżeniem, że nie udało nam się jeszcze rozwiązać określonego konfliktu z przeszłości.

Rozwiązaniem może być samouświadomienie sobie tego problemu i m.in. zmiana nastawienia do danej kwestii (wydarzenia, sytuacji, relacji) w realnym życiu.

Pomocna może być informacja, że alergie najczęściej powiązane są z rozłąką, rozstaniem lub separacją.

Mając taką wiedzę zdecydowanie łatwiej będzie nam odnaleźć źródło schorzenia i szybko przywrócić naszemu ciału zdrowie.
Co ważne, są to najczęściej rozwiązania proste i bezpłatne.  

Wskazówki, jak pracować z czynnikami emocjonalnymi w przypadku alergii?

 • Czy w Twoim życiu są jakieś konflikty emocjonalne (traumy, rozstania, rozłąki, odrzucenia), które mogłyby przyczynić się do rozwoju alergii?
 • Spróbuj zidentyfikować, co symbolizuje dla Ciebie dany alergen i z jakimi przeszłymi sytuacjami jest powiązany?
 • Pracuj nad rozwiązaniem konfliktów emocjonalnych, analizując swoje zachowania i sposób bycia.

Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z książek lub artykułów na ten temat, lub z pomocą terapeuty.

Alergia jako symbol naszych ograniczeń i przekonań

Jeżeli chodzi o przyczyny poszczególnych rodzajów alergii, mogą one być także manifestacją pewnych odgórnie dających się zauważyć stanów emocjonalnych i naszych odczuć.

Poniżej przedstawiono kilka przykładów:

 • Poczucie braku wolności - alergen (alergia) może symbolizować niechciany związek, pracę lub sytuację życiową.
 • Poczucie braku bezpieczeństwa – alergen (alergia) jako symbol czegoś, co zagraża naszemu bezpieczeństwu, na przykład strach przed utratą pracy, zdrowia lub bliskiej osoby.
 • Poczucie brak kontroli – alergen (alergia) jako symbol czegoś, co jest poza naszą kontrolą, na przykład zmiany, której nie możemy zaakceptować.
 • Lęk przed uleganiem innym lub lęku przed odrzuceniem – może zamanifestować się w formie uczulenia na gluten
 • Obawa i lęk przed brudem (kurzem) jako czynnik aktywujący alergię na kurz.
 • Przekonania powiązane z uczuciem „coś mi tu śmierdzi…”, „próbuję wyczuć o co chodzi, węszę kłamstwo” na poziomie biologicznym manifestują się w postaci problemów z zatokami (zapalenie) i katarem (śluzówką nosa).

Z pewnością pomocne tu będzie wsparcie osób znających poruszane zagadnienia, np. konsultantów Totalnej Biologii.

Przykładów tego rodzaju są oczywiście tysiące.
Oznacza to też tyle, że konkretna alergia, np. na kurz, dla każdego człowieka może mieć inne źródło emocjonalne, które zapisało się wcześniej w ciele.

Organizm poprzez alergię próbuje nam przypomnieć i uwolnić zapomniany już dawno stres, lęk czy strach.

W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę indywidualną sytuację danej osoby.

 
Osoby, które potrzebują pomocy w poszukiwaniach związanych ze zdrowiem, mają możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji, podczas których chętnie pomogę swoim doświadczeniem i wiedzą.

 

Konsultacje i szkolenia

Zapraszam na konsultacje i szkolenia - kontakt

W przypadku pytań proszę o komentarze lub maile ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).
Wiele ciekawych postów można znaleźć także na profilu facebook:
https://www.facebook.com/AkceptujZycie

Komentarze do artykułu 

0 # Czas wyjścia z alergiiPaweł 2024-02-18 11:00
Ile może trwać proces wychodzenia z alergii np na kurz albo pyłki drzew?
Odpowiedz | Odpowiedz, cytując rozmówcę | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież