Przewlekły stres i niedoczynność nadnerczy przyczyną problemów ze zdrowiem

Kategoria: Terapie naturalne Opublikowano: środa, 24 maj 2017 Piotr Nowak
Przewlekły stres

Nadnercza są naszym głównym ośrodkiem energii witalnej. Gdybyśmy jako społeczeństwo w większym stopniu zwracali uwagę na kwestię niedoczynności nadnerczy, do wielu chorób, a nawet śmierci, mogłoby nie dojść.

Osłabione nadnercza przyczyniają się do stopniowego pogarszania stanu naszego organizmu na poziomie energetycznym i hormonalnym.

Odpowiednia i wczesna diagnoza problemów nadnerczy może być nie do przecenienia.

Głównym, lecz nie jedynym, czynnikiem wpływającym na stan nadnerczy jest długotrwały stres. Jedną z jego groźniejszych odmian jest stres egzystencjalny. Związany jest on, jak nazwa wskazuje, z naszą egzystencją na tym świecie i trwaniem w nim. Konsekwencją tego może być syndrom chronicznego zmęczenia nadnerczy.

Zasadnicze znaczenie ma kwestia czucia się pewnie na poziomie materialnym, finansowym i radzenia sobie z problemami. Dochodzi jeszcze sprawa naszych relacji międzyludzkich w rodzinie, w gronie znajomych czy też pracy. Często zauważalne jest na tym podłożu ewidentne zachwianie zdrowych proporcji koniecznych dla godnego i spokojnego życia. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, zaczynając od utraty pracy po poważne konflikty rodzinne, zagrażające normalnemu funkcjonowaniu człowieka.

W opisanych sytuacjach prawie każdorazowo pojawia się stres, lęk, strach czy znaczne obniżenie poczucia własnej wartości.

Emocje te mają niestety zgubny wpływ na nasze nadnercza, a to kolejno przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Nadnercza odpowiedzialne są za szereg dość istotnych procesów zachodzących w organizmie.

Opis wybranych hormonów produkowanych przez nadnercza:

Nadnercza wspomagają inne narządy w produkcji hormonów (jądra, jajniki itd.), co pozytywnie wpływa na stabilność organizmu, szczególnie tę emocjonalną / psychiczną. Ewentualne poważniejsze zaburzenia w pracy nadnerczy, jak zostało wspomniane wcześniej, mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie, a nawet życie człowieka. Co więcej, nadnercza są wstanie zastąpić inne narządy pod kątem produkcji hormonów. Przykładem jest usunięcie jajników u kobiet, które odpowiedzialne były za produkcję estrogenów. Ich rolę w tym zakresie przejmują właśnie nadnercza.  

Należy pamiętać, że omówione hormony w głównej mierze uzależnione są od naszego sposobu życia, a przede wszystkim od podatności na stres i radzenia sobie z nim. Przewlekły i ostry stres mocno zaburza równowagę hormonalną, doprowadzając do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet zagrożenia życia.

Jak zbadać osłabione nadnercza:

Odbudowa i regeneracja nadnerczy

Nadnercza odpoczywają i odbudowują się w nocy podczas odpowiednio długiego snu. Jeżeli nie zapewnimy im odpowiednich warunków dla procesu regeneracji, istnieje podwyższone ryzyko zmęczenia nadnerczy.

Do bardziej substancjalnych sposobów na odbudowę nadnerczy zaliczamy:

Przyczyny osłabionych nadnerczy mogą być bardzo różne i powiązane ze sobą. Nie można się koncentrować wyłącznie na jednej.  

Kwestią podstawową jest tu jednak znalezienie rozwiązania na radzenie sobie ze stresem. Stworzenie np. programów mentalnych, które będą nam pozwalały na więcej swobody psychicznej i ograniczały lęki czy strach w życiu. Jest tu wolne pole dla zastosowania różnego rodzaju terapii naturalnych, psychoterapii, Totalnej Biologii itp.

Wiadomo, że życie w XXI wieku do łatwych nie należy, opiera się o rywalizacji i walce o pieniądz. Pomocne jednak jest często znalezienie swojego hobby, które będzie nas relaksowało np. codzienny godzinny spaceru czy systematyczne uprawiania ulubionego sportu. Dla innych zbawienny będzie dłuższy odpoczynek przy słuchaniu odprężającej muzyki po przyjściu z pracy. Dobór narzędzia jest już indywidualny.

Odrębną sprawą jest bagatelizowany przez lekarzy wpływ nadnerczy na tarczycę. Tysiące ludzi zostało pozbawione tego kluczowego gruczołu przez lekkomyślność i braki wiedzy lekarzy. A przecież wielokrotnie można byłoby uniknąć wycięcia tarczycy, gdyby wcześniej zwrócić uwagę właśnie na stan nadnerczy i poziom wytwarzanych przez nie hormonów. Jednak jest to temat na inny artykuł.

 Zawarta w artykule wiedza pochodzi m.in. z książki Ryszarda Grzebyka, „Kiedy lekarz zawiedzie”, jego wystąpień medialnych oraz innych, nie związanych z nim publikacji medycznych.

 

Konsultacje i szkolenia

Należy mieć świadomość, że artykuł ten nie wyczerpuje poruszonego tematu, który do łatwych nie należy. Nadaje jednak kierunek w jakim można podążać, aby cieszyć się zdrowiem pozbawionym bólu.
W przypadku pytań proszę o komentarze, maile lub bezpośredni kontakt telefoniczny.

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, zapraszam na konsultacje np. przez telefon, Skype, WhatsApp itp..
Możliwe są także szkolenia stacjopnarne.

Odsłony: 12597