Fizyka kwantowa a nasza świadomość

Kategoria: Potęga umysłu Opublikowano: wtorek, 20 czerwiec 2017 Piotr Nowak Drukuj E-mail
Fizyka kwantowa a nasza świadomość

Fizyka kwantowa opiera się na przeświadczeniu, że to przestrzeń tworzy materię, a nie materia przestrzeń. Nasuwa się jednak pytanie, co tworzy zatem przestrzeń oraz co na nią wpływa?

 

Aby wprowadzić czytelnika w poruszany temat, zostanie przytoczonych kilka bardzo skróconych faktów naukowych z dziedziny fizyki.

Zaczniemy od tego, że elementy budujące naszą rzeczywistość są opisywane właśnie przez fizykę. Czy kogoś zastanawiał fakt, dlaczego naukowcy wciąż rozbijają materię na coraz to mniejsze cząstki. I za każdym razem są zaskoczeni, że jest coś jeszcze mniejszego niż myśleli wcześniej. Cząstki te podlegają podziałom na mniejsze cząstki itd.

Ostatnie odkrycia zmieniły zupełnie nasz sposób postrzegania przestrzeni, materii i rzeczywistości.

Dowiadujemy się m.in, że istnieje pewnego rodzaju nieoznaczoność w wyniku której nigdy nie możemy jednocześnie określić położenia i pędu cząstki np. elektronu w atomie1. Ponadto atom składa się z jądra, w którym wyszczególniamy proton i neutron. Te dwie ostatnie cząstki składają się z różnej konfiguracji kwarków. Kwarki z kolei charakteryzują się określonymi wibracjami. To z kolei wskazuje, że nasze ciało jest dostrojone do określonej częstotliwości drgań.

Jaki z tego wniosek? Mianowicie taki, że wszystko jest w dynamicie tj. w ruchu. Nic nie jest stałe, wszystko ulega zmianie. Ktoś jednak zapyta, od czego ta zmiana zależy?

Aby odpowiedzieć konieczne będzie przywołanie raz jeszcze pojęcia elektronu. Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że podczas aktu obserwacji pojawia się on tylko w jednym miejscu. Podczas drugiego i kolejnych pomiarów zaobserwowany zostanie w różnych od siebie miejscach. Zatem elektron w jednym momencie może pojawić się jednocześnie wszędzie, ale podczas jednej konkretnej obserwacji manifestuje się tylko w jednym miejscu2.

Jak zatem wyjaśnić „efekt obserwatora”?

Zgodnie z teorią Johna von Neumanna i wielu innych uczonych, obserwujący człowiek jest złożony z czegoś więcej niż z samej materii, atomów, elektronów itp. Obserwator taki posiada świadomość, która jest jednocześnie instrumentem poznania i wpływu na otaczającą nas przestrzeń. Świadomość ta wybiera jedno rozwiązanie spośród wieloaspektowej fali możliwości i wpływa na konkretne „urzeczywistnienie” w zewnętrznym świecie. Wybierając spośród wielu materialnych możliwości, świadomość wybiera coś z samej siebie – pisze fizyk prof. Amit Goswami. My tylko w naszych umysłach rozpoznajemy pewien aspekt i wybieramy jedną z możliwości, które już istnieją i czekają na zamanifestowanie się.

Naukowo wnioskować z tego można, że mamy bezpośredni wpływ na wydarzające się sytuacje! Jest to sprawa niebagatelna, ponieważ możemy nareszcie poczuć się panami swojego życia i go zmieniać wedle naszych upodobań. Czy może być lepsza wiadomość dla ludzi? Warunkiem jest oczywiście, aby zmiany te uwzględniały dobro całej ludzkości i naszego świata.

Świadomość jest zatem podstawą wszelkiego bytu, włączając w to materię.

Oczywistym wydaje się, że w kwantowym świecie istnieją trudne do wyobrażenia ilości informacji, innych niż te widziane i doświadczane przez nas. Podejmując się głębszej analizy przytoczonych faktów, dochodzimy do wniosku, że „jesteśmy częścią świata, a cały świat, to jedna niepodzielna całość”. Inaczej mówią, wszyscy jesteśmy połączeni ze sobą w niepojęty dla nas sposób.

 

Przytoczona została powyżej nowa koncepcja świadomości.

Czy jako ludzie możemy w oparciu o tę wiedzę nauczyć się postrzegać spotykane nas wydarzenia w nowy sposób? Odpowiedź jest oczywista. Jednak sposoby i narzędzia wpłynięcia na otaczający nas świat to zupełnie inny temat na osobny artykuł.

 

Źródła:

1) Prof. Amit Goswami, Kwantowy umysł, Naukowe dowody na potęgę Twoich myśli.

2) Leon M. Lederman, Christopher T. Hill, Zrozumieć niepojęte. Fizyka kwantowa i rzeczywistość.

Odsłony: 4462

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież